poniedziałek, 9 grudnia 2013

O Batonikach część pierwsza - czyli jak wspomagać budowę i pracę mięśni

Każdy z nas – facetów, miał przynajmniej jeden epizod w swoim życiu, kiedy powiedział sobie: „Dość tego, jutro idę na siłownię.” Nie wnikam w to czy była to euforia wywołana po obejrzeniu kolejnej części Rockiego, czy może chęć wzbudzania efektu mokrych majtek u płci pięknej poprzez eksponowanie umięśnionej klaty na wiejskiej potupajce w centrum miasta. Liczy się zapał i efekty, na które niestety trzeba długo i mozolnie pracować. Oczywiście zawsze można sięgnąć po wszelkiego rodzaju wspomagacze czy inne sterydy pompując swoje ciało chemią i wodą, jednak przy tej opcji powiniśmy się zastanowić, czego tak naprawdę chcemy. Swoją drogą, czyż zdrowe jedzenie nie brzmi lepiej i nie jest przyjemniejsze od kłucia się igłą w tyłek? Szczególnie, jeżeli mowa jest o batoniku. Igła czy batonik? Batonik czy igła? Sam odpowiedz sobie na to pytanie. Niezależnie od wyboru postaram się wam dzisiaj przedstawić prosty przepis na batonika musli, który nie dość, że wspaniale smakuje - co zdecydowanie umili i wzbogaci codzienną dietę, to jeszcze wspomoże pracę i budowę waszych mięśni.

Składniki:

· 120g orzechów laskowych
· 120g migdałów
· 70g rodzynek
· 60g suszonych moreli
· 80g fig
· 70g suszonych sliwek
· ½ łyżeczki cynamonu
· 100g płatków owsianych
· 70g mąki pszennej
· 2 jajka
· 1-2 łyżeczki cukru trzcinowego
· 2 łyżki miodu

Zacznij od nagrzania piekarnika do 180 stopni. W międzyczasie zmiel lub drobno posiekaj orzechy i migdały. Owoce drobno pokrój i całosć wymieszaj z przyprawami, płatkami owsianymi i mąką. Jajka utrzyj z cukrem trzcinowym i dodaj miód. Gładką masę połącz z mieszanką orzechów i owoców. Dokładnie wszystko wymieszaj i nanieś masę na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piecz masę około 25 minut i zaraz po wyjęciu z pieca pokrój gorącą jeszcze masę na batoniki.

A teraz kilka słów o składnikach naszego „dopalacza”.

1. Migdały zawierają leucynę, która odpowiada za budowę tkanki mięśniowej. 

2. Figi są świetnym źródłem wapnia, który to reguluje procesy przemiany materii w komórkach mięśniowych. 

3. Jajka dostarczają do organizmu białka – paliwa mięśni. 

4. Mąka pszenna dostarcza kwas nikotynowy biorący udział w regeneracji włókien mięśniowych. 



Wyposażony w taki batonik śmiało możesz uderzać na siłownię i nawet, jeżeli po jednym dniu stwierdzisz, że twoje życie pozbawione możliwości swobodnego drapania się po plecach nie ma sensu, zawsze zostanie ci słodka przekąska na otarcie łez.





Thulus